Вівторок 12.11.2019, Автор публікації: Admin

Відкриття меморіальної дошки Михайлу Івановичу Лояну

День вчителя 2019. Відкриття меморіальної дошки Михайлу Івановичу Лояну.

День вчителя  в цьому році, для с. Миколаївка-1 (Кархутори), був відзначений відкриттям меморіальної дошки педагогу, народному вчителю, краєзнавецю - Михайлу Івановичу Лояну  (1887-1974).

Лоян Михайло Іванович - народився 5 червня 1887 року, в сел. Таромське (Дніпро), одинадцятою, найменшою дитиною в хліборобській родині. Початкову освіту він здобув у Таромській церковнопарафіяльній школі, а потім продовжив навчання у Романківській другокласній школі. З шістнадцяти років почав учителювати в селах Придніпров’я (Крутеньке, Китайгородка, Стрюківка, Карнаухівські Хутори). У 1909 році став студентом Феодосійського вчительського інституту, по закінченні якого працював викладачем міського училища при Катеринославському вчительському інституті. Надалі продовжив освіту в сільськогосподарському напрямку: вступив до престижного вищого навчального закладу – Московського сільськогосподарського інституту. Був активним членом українського студентського гуртка в Москві. У роки Першої світової війни поєднував навчання з роботою у школі дитячого притулку для біженці.

У 1917-му вирішив повернутися додому, аби навчати земляків грамоті. Викладав на Катеринославських Українських Педагогічних курсах, у приватній гімназії Бутович, залізничному дитсадочку, залізничній вечірній гімназії для дорослих. Спілкування з місцевою українською інтелігенцією – Петром Єфремовим, Іваном Степановим, Василем Строменком, Дмитром Чернявським, Василем Лотоцьким – позитивно вплинуло на формування його патріотичних поглядів. 

У 1919 році Михайло вступив на третій курс природничого відділення фізико-математичного факультету щойно відкритого Катеринославського університету. Рік по тому Михайло одружився з учителькою Ольгою Сокуренко. В 1921 році у них народився син Валентин, а в 1924-му – донька Таїсія. 

Крім учителювання, в ті часи Лоян, будучи людиною активною, мав й іншу роботу: працював у агрономічному відділі повітового та губернського земств, керував сільськогосподарським відділом у Губпродкомі, організовував збиральні кампанії, боротьбу зі шкідниками сільгоспкультур у господарствах губернії, читав лекції по сільському господарству, брав участь у переписах населення СРСР (1926 та 1937 роки).

Михайло Іванович став першим вчителем Кархутірської церковнопарафіяльної школи.

В 2018 році, 25 лютого відбулася презентація книги « Широке село під горою: Карнаухівські Хутори – Миколаївка – 1», авторкою якої стала Зоя Іванівна Шевцова – онука Михайла Івановича Лояна, Заслужений лікар України, кандидат медичних наук, член Національної спілки журналістів України та Національної спілки краєзнавців України. В підготовці цієї книги брали участь і самі кархуторяни, і вихідці із села, котрі нині живуть і працюють в різних куточках України. Але душею цього видання все ж була З. І. Шевцова. Вона наполегливо йшла до мети і вела за собою таких же ентузіастів, людей, закоханих у свою малу батьківщину. Уже багато років тому у її житті, поряд з основною професією лікаря, з’явилося не менш важливе захоплення — краєзнавство. В одній з передач обласного радіо авторка розповіла, що поштовхом до цього стали записи – спогади її дідуся, вчителя – просвітянина, Михайла Івановича Лояна (1887 – 1974). Його нотатки, писані дрібним каліграфічним учительським почерком у звичайних шкільних зошитах стали для Зої Іванівни справжнім відкриттям. У них Михайло Лоян розповів про історію сіл Таромське, Карнаухівка, Карнаухівські Хутори, Сухачівка, де талановитому педагогу і просвітянину довелося жити і працювати; описав знайомство з видатними особистостями, зокрема, з дослідником українського козацтва Д.І. Яворницьким. 

Тож в пам’ять про непересічну особистість – М. І. Лояна було встановлено меморіальну дошку, на будівлі Миколаївської середньої загальноосвітньої школи №1 (І-ІІІ ст.)

Залиште Ваш коментар!

Сайт "Миколаївська територіальна громада" не несе відповідальності за приватні оголошення користувачів в сервісі оголошень.
Відтворення будь-якої авторської інформації, поданої на сайті, можливе лише за умов
розміщення посилання на сайт (Mykolaivka.dp.ua/),
у веб орієнтованих засобах - гіперпосилання.
Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори 
думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікацій.

ПЕРЕГЛЯНУТИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Copyrights © 2017-2021 All rights reserved | МСГ* не несе відповідальності за зміст інших сайтів | Template by Eter.dp.ua