Чому аміак використовують у холодильних установках

Амоніак легко зріджується при низькій температурі або при підвищеному тиску. При випаровуванні рідкого амоніаку поглинається багато тепла, що дозволяє використовувати його у холодильних установках.

Головною галуззю його застосування є виробництво нітратної кислоти і азотних добрив. Крім того, аміак використовують для виробництва багатьох інших хімічних продуктів. Зріджений аміак і водний розчин аміаку застосовують безпосередньо як азотне добриво.

Показання для застосування. Аміаку розчин 10% застосовують як засіб швидкої допомоги для збудження дихання і виведення із непритомного стану. Крімтого, препарат застосовують при укусах комах, для миття рук хірурга за методомСпасокукоцького-Кочергіна, а також як блювотний засіб.

Граничнодопустимі концентрації аміаку: подразнення шкіри — 7,21 мг/л (почервоніння, пухирі); кашель задушливий — 1,25 мг/л; токсична доза — 1,5 мг/л протягом 1 години (50% персоналу може загинути від набряку легенів); концентрація 3,5 мг/л за кілька хвилин призводить до смерті.

Розчин аміаку належить до лікарських засобів, які подразнюють нервові закінчення. Механізм дії аміаку при вдиханні полягає в рефлекторному порушенні дихального центру через рецептори верхніх дихальних шляхів – закінчення трійчастого нерва. При нанесенні на шкіру подразнює та антимікробну дію.

Підживлення нашатирним спиртом особливо корисне при нестачі азотом. Щоб приготувати розчин для поливу, розчиніть у 10 л води (відро) відро 15-20 мл нашатирного спирту. Добре перемішайте рідину. Поливати таким розчином потрібно раз на 10-12 днів.





Що використовують у холодильних установках? Основними холодильними агентами є аміак, фреони (хладони), елегаз та деякі вуглеводні.

Related Post

Як розвести Престиж для обробки картоплі?Як розвести Престиж для обробки картоплі?

Для захисту картоплі від шкідників Престиж розбавляють з водою у пропорції 1:10. 10 л розчину вистачає для обробки приблизно 10 кг прогрітої і злегка пророщеної картоплі. Обприскувати бульби потрібно поступово.