Перегляди: 101, П`ятниця 26.04.2019, Автор публікації: Admin

Миколаївка (Дніпровський район). Історія, географія, соціальна сфера.

Миколаївка (у минулому три окремих села — Карнаухівські хутори, скорочено — Кархутори, Миколаївка та Василівка) — село в Україні, в Дніпровському районі Дніпропетровської області.

Населення за переписом 2001 року становить 1 266 осіб. Центр Миколаївської (колишні Карнаухівські хутори, нині село Миколаївка — 1) та Новотаромської (раніше села Миколаївка та Василівка, нині село Миколаївка — 2) сільських рад.

Географія

Село Миколаївка розташоване на березі річки Суха Сура та її притоки Сухачівка, що наразі зникає в ставку на північно — східній околиці села. Вище за течією Сухої Сури до Миколаївки примикає село Благовіщенка, нижче за течією на відстані 1 км розташоване село Сурсько-Михайлівка (Солонянський район). По селу протікає кілька пересихаючих струмків з загатами. Через село проходять автомобільні дороги М04 (E50) і Р80. Траса М04 ділить село на дві частини: Миколаївку — 1 (південна частина) підпорядковану Миколаївській сільській раді та Миколаївку — 2 (північна частина) — Новотаромській сільській раді.

Історія

Заснування села Карнаухівські Хутори належить до першої половини XIX столітті. Першими його поселенцями були вихідці з села Карнаухівки (тепер — частина міста Кам 'янського). Село Миколаївка було засноване у 18 столітті запорізькими козаками. Інтенсивне заселення села пов'язане з переселенням сюди вихідців з села (нині місто) Кам'янського наприкінці 19 ст. Станом на 1886 рік на Карнаухівських хуторах Діївської волості Катеринославського повіту Катеринославської губернії мешкало 633 особи, налічувалось 111 дворових господарств, існувала православна церква. За переписом 1897 року кількість мешканців зросла до 1246 осіб (573 чоловічої статі та 673 — жіночої), з яких 1235 — православної віри. Станом на 1923 р. у селі Миколаївка мешкало 1495 осіб. У 1929 р. створюються колгоспи: у Миколаївці — «Дзержинець», у Василівці — «Червона Армія», у Карнаухівських Хуторах — «Ворошилівський» та «Переможець». Населення сіл вороже зустріло колективізацію. Навесні 1929 року в Миколаївці та Карнаухівських Хуторах спалахнули «бабині бунти»: жінки відбирали худобу й сільгоспінвентар. Як свідчив документ ДПУ від 14 березня 1930 р., "Миколаївка. Приступили до практичної роботи. Засіяли 17 десятин. Настрій селян змінюється, але робота йде кволо. Відвертих виступів у полі нема. Карнаухівські хутори. Маються факти окремих виступів бідняків, які загітовані куркульнею і не бажають сіяти колективно, особисто жінки. Були випадки забирали суспільних коней. Василівка. О 3 — й годині вночі представник Райвиконкому заарештував 3 куркулів, щоб із'яти та вів їх до Сільради, але в той час коло Сільради зібралося вже багато людей, як відбили заарештованих, а уповноважених закрили в кімнаті голови сільської ради та стояли навкруги с/ради. Заарештованого голову с/ради селяни підвели до телефону, щоб викликав Райвиконком для пояснення. Побили всі вікна в сільраді. По розмові з головою с/ради Карнаухівських Хуторів т. Гаркушею виявилось, що експортники хотіли побити уповноважених, але їх удалось стримати. Коли підходили до сільради то чули як селяни кричали: «Чого до нас прислали Осаду?» (Уповноваженого Райвиконкому). Населення масово покидало села, тікаючи на заводи до Кам'янського та Дніпропетровська. У 1932 р. за невиконання плану хлібозаготівель колгоспи всіх трьох сіл були занесені на «чорну дошку»: на колгоспи та селян були накладені великі штрафи м'ясом. Села зазнали великих втрат від Голодомору. Як свідчив мешканець Миколаївки — 1 Володимир Іванович Федоряка: « В Кархуторах 7 кладовищ. Восени бур'ян впаде (на кожному з них) побачите братські могили. Ховали у кургані щонайменше 30 чоловік. За виключенням розкуркулених вивезених в Сибір, можете називати всі сім'ї — або хтось вмер, або всі.» За свідченням мешканця Миколаївки — Грищенка Гавриїла Пилиповича: «помирало багато. Десь на нашій бригаді (а у колгоспі було 3 бригади — усього 3000 чоловік з лишнім) до сотні. А по селу до п'ятсот.» 1989 року за переписом тут проживало приблизно 3800 осіб.

Соціальна сфера

У Миколаївці є загальноосвітня середня школа, лікарня, бібліотека. Завершується реконструкція дитячого садка "Веснянка". На території сільської ради діє ТОВ «Сільськогосподарська фірма „АгроСтар“». Похований Мєркулов Андрій Юрійович (1979—2017) — солдат Збройних сил України, учасник АТО.

Відомі уродженці

Бондаренко Володимир Данилович (1939) — український зоолог і поет, професор кафедри лісівництва Національного лісотехнічного університету України. Осадчий Максим Романович — Герой Соціалістичної Праці.